The Melancholy of Haruhi Suzumiya skupia się na szkolnym życiu młodej i niezwykle aktywnej uczennicy liceum, jaką jest Haruhi Suzumiya oraz osobach których dotknęły jej szalone pomysły. Całą historię zabawnie komentuje niekiedy Kyon, który istotnie jest ważną postacią całej serii.

Kyon jest uczniem pierwszej klasy w szkole do której uczęszcza Haruhi. Na domiar złego, chłopak jest w tej samej klasie co ona. Fantazje dotyczące kosmitów, esperów czy podróżników w czasie zostawił daleko za sobą. Nie ma on zielonego pojęcia, że kiedy po raz pierwszy odzywa się do Haruhi, rozpoczyna całkiem nowy etap w swoim życiu. Jego fantazje i marzenia na temat esperów, podróżników w czasie czy kosmitów rodzą się na nowo za sprawą Haruhi Suzumiyi, która jest w centrum wielu dziwnych i niewyjaśnionych wydarzeń.

Haruhi szukając klubu do którego mogłaby dołączyć, nie znajduje nic dla siebie. Zapisuje się, a następnie wypisuje z każdego istniejącego w szkole klubu. Pewnego dnia, na zajęciach Kyon inspiruje nieświadomie dziewczynę do stworzenia własnego klubu.
Przecież jak czegoś nie ma, wystarczy sprawić by zaczęło istnieć, prawda?
Kyon wbrew własnej woli zostaje wciągnięty do jej klubu jako pierwszy członek. Nie-mający-nazwy-klub który założyła Haruhi ma tylko dwóch członków. Kyon pozostaje w klubie tylko dlatego, a żeby chronić osoby które "ochotniczo" wstąpiły do klubu. Jak się później okaże, każda z tych osób miała poza Kyonem ważniejszy powód by pozostać przy Haruhi.

Pierwszą osobą która dołącza do klubu bez nazwy jest Yuki Nagato, niezwykle cicha i małomówna dziewczyna która lubi czytać książki. Kolejną członkinią zostaje Mikuru Asahina, rok starsza od Haruhi i obdarzona wielkim serduszkiem dziewczyna. Została ona siłą zaciągnięta przez Haruhi do klubu, jednak została w nim.. Mając trzech członków nie licząc Haruhi, klub otrzymał nazwę - "Brygada SOS". Jako ostatni do klubu.. Tfu! Brygady SOS dołącza Itsuki Koizumi, uczeń z wymiany który zawsze jest wesoły i się uśmiecha.

Jak się okazuje później, Yuki jest kosmitą. A dokładniej "humanoidalnym interfejsem" stworzonym przez tak zwaną Jednostkę Integracji Danych. Mikuru to podróżniczka w czasie. Itsuki natomiast okazuje się być jednym z wielu esperów wysłanym przez tajną organizację zwaną Agencja. Poza Kyonem, który jest po prostu człowiekiem, reszta brygady SOS to "tajni agenci" wysłani przez różne organizacje do obserwowania Haruhi Suzumiyi, która z kolei ma nadnaturalne zdolności kontrolowania każdego aspektu świata. Ona sama jednak nie ma o tym pojęcia. Zawsze kiedy dziewczyna się nudzi lub z jakiegoś powodu nie jest zadowolona z rzeczywistości, nieświadomie tworzy nowy świat, taki który odpowiada jej zachciankom, do którego stara się przejść niszcząc tym samym poprzedni. By powstrzymać ją od zniszczenia świata, członkowie Brygady SOS spędzają z nią swój czas i starają się dostarczyć jej odpowiedniej rozrywki lub pomysłów które można zrealizować w Brygadzie SOS, tym samym nieco hamując jej moc.Copyright© http://haruhism.forumpl.net.