Kadokawa Shoten opublikował w Shōnen Ace mangę The Melancholy of Haruhi Suzumiya opartą na serii Light Noveli. Pierwsza seria, stworzona przez Makoto Mizuno była wydawana od maja do grudnia 2004 roku i znacznie różniła się Light Noveli pisanych przez Nagaru Tanigawę. Według wielu informacji, wpływ oryginalnego autora powieści na całą pracę był niewielki. Druga seria mangi ilustrowana przez Gaku Tsugano, została wydana w listopadzie 2005 roku i wychodzi do tej pory. Zostało póki co opublikowanych osiem tomów powieści, dostosowanych jednak również do grona młodszych odbiorców aby poszerzyć grono fanów serii Haruhi jeszcze bardziej. 17 kwietnia 2008 roku Yen Press ogłosiła że nabyła licencję dla Ameryki Północnej na wydanie pierwszych czterech tomów drugiej serii mangi, obiecując również że nie będzie ona cenzurowana.


Oficjalna parodia pod tytułem "The Melancholy of Haruhi-chan Suzumiya" ilustrowana przez Puyo i opublikowana przez Kadokawa Shoten została wydana 26 lipca 2007 roku i wychodzi do tej pory. Później, Yen Press nabyła licencję ponownie dla Ameryki Północnej, aby wydać serię Haruhi-chan po angielsku. 26 października 2010 roku został wydany pierwszy tom mangi po angielsku.
Kolejną parodią była seria "Nyorōn Churuya-san" stworzona przez Utsura Urarakę. Poświęcona była super "zdeformowanej" wersji Tsuruyi... Tfu! Churuyi-san i początkowo miał to być dōjinshi, z dużym udziałem w fabule wędzonego sera, którego kochała Churuya-san. Zostały wydane trzy tomy tej mangi. Pierwszy ukazał się w sierpniu 2006 roku, drugi w lutym 2007 roku, a trzeci w październiku, również 2007 roku.
Ostatnią póki co parodią z serii Haruhi, była "The Vanishing of Nagato Yuki-chan". Tworzona przez Puyo, a publikowana przez Kadokawa Shoten manga doczekała się pierwszego tomu w lipcu 2009 roku. Akcja rozgrywa się w alternatywnym świecie, przedstawionym w Light Noveli i filmie kinowym zatytułowanych "The Disappearance of Haruhi Suzumiya". Yuki Nagato jest tu zwykłą i nieśmiałą uczennicą, a nie kosmitą.

Póki co, "The Melancholy of Haruhi-chan Suzumiya" oraz "Nyorōn Churuya-san" doczekały się ekranizacji za sprawą studia Kyoto Animation. "The Vanishing of Nagato Yuki-chan" nie została jeszcze zekranizowana.


Copyright© http://haruhism.forumpl.net.